VIDEO/ Shqipëria largon makthet, mban gjallë shpresat për Europian

0

Debutimi i ëndërruar dhe Shqipëria beson!

Edi Reja ka debutuar në mënyrën më të mirë të mundshme në shtëpi, me fitore. Të besuarit e tij likujduan pastër 2-0 Moldavinë. Edhe pse në pamje të parë një takim i lehtë në letër, kuqezinjtë tanë vuajtën shumë për të gjetur golin ndaj një kundërshtari që kishte zbritur në “Elbasan Arena” vetëm për turizëm.

Loading...

Me pjesën e parë që u mbyll me rrjeta të paprekura, pavarësisht rasteve sporadike nga të dy skuadrat, fraksioni i dytë ndryshoi totalisht fytyrën e tanëve. Aktivizimi i Cikalleshit dhe Roshi në vend të Sadikut e Lenjanit dha frytet e duhura. Ishte pikërisht kjo dyshe, që në bashkëpunim me njëri-tjetrin tundën rrjetën kundërshtare. Inkursioni i shpejtë i fierakut dhe fati në anën e tij nxorën të lirë kavajasin, i cili nga fare pranë portës nuk fali.

Një episod që çliroi kuqezinjtë, që nisën të administronin lojën. Moldavia u mundua të reagojë, por më kot, pasi centrimetrat e Mavraj dhe eksperienca e Hysaj e Veselit bllokuan gjithçka. Kur u duk se gjithçka po mbyllej në një avantazh minimal të kuqezinjve, Ylber Ramadani realizoi një nga golat më të bukur në karrierën e tij.

23 vjeçari lëvizi mjaft mirë në zemër të mbrojtjes mike dhe në hyrje të zonës goditi bukur me të djathtën, për të dërguar në delir tifozët kuqezi. Topi në rrjetë dhe 3 pikëshi është i Shqipërisë. Një fitore që ngjall shpresat e kuqezinjve për një biletë Europiane në vitin 2020.

Fitoret e Francës dhe Islandës i japin shpresa të mëdha, pasi gjendet vetëm 3 pikë larg kësaj dysheje dhe Turqisë, që mban vendin e dytë me 9 pikë, aq sa “gjelat” dhe ishullorët. Takimi i ardhshëm është ndaj Francës, por deri atëherë, Reja ka nisur të njoh grupin, i cili duket se ka rilindur nën drejtimin e 73 vjeçarit.

Klikoni këtu për të parë FOTOGALERINË

 

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.