The Telegraph: Pse s’i kthejmë në atdhe, të burgosurit shqiptarë?! Na kushtojnë miliona

0

Vetëm 24 të burgosur shqiptarë janë kthyer mbrapsht për në Shqipëri këto gjashtë vitet e fundit, pasi kostoja e mbajtjes së tyre në burgjet e Britanisë shkon në 21 milionë paund.

The Telegraph ngre sot problemin e madh të një numri rekord kriminelësh shqiptarë, që mbush burgjet britanike, pavarësisht një marrëveshjeje midis dy vendeve, firmosur në 2013, për t’i kthyer ata në atdheun e tyre për të vuajtur dënimin.

Loading...

Numri total i i të burgosurve shqiptarë është rritur thuajse katërfish dhe ka arritur në 876, duke shënuar kështu numrin më të madh të kriminelëve të huaj në burgjet e Britanisë së Madhe.

Në 2013, rreth 100 shqiptarë që ishin burgosur në Angli dhe Uells, u veçuan për t’u transferuan sipas marrëveshjes.

Shqiptarët ishin grupi i 16 më i madh i i burgosurve sipas kombësisë por sot ata janë grupi më i madh, të pasuar nga 754 të burgosur polakë,, 734 nga Rumania dhe 707 nga Irlanda.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.